Historia golfa

Daty ani pochodzenia golfa nigdy dokładnie nie ustalono. Społeczeństwo Szkocji twierdzi, że golf wywodzi się z ich kraju. Zbadano jednak, że w epoce Średniowiecza istniało kilka gier, które miały do czynienia z kijem, którego używano do uderzania małej piłeczki tak by doleciała do wyznaczonego celu.

Pallemaille to gra, którą społeczeństwo Francji a także Włoch praktykowało na ulicach uderzając kijem drewnianą piłeczkę. Nieco później, gra ta zafascynowała Anglię. W ok. siedemnastym wieku w centrum Londynu zbudowano specjalne miejsce do jej gry zwane Pall Mall, które funkcjonuje w niezmienionym charakterze do dzisiaj. Belgia to kraj, którego średniowieczna historia zarejestrowała kolejną grę nawiązującą do golfa - Chole. Ze źródeł wynika, że w Chole posługiwano się metalowym kijem, którym starano się wbić piłeczkę w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Colf to gra, która umilała czas społeczeństwu Holandii. Grano w nią zazwyczaj w miastach, nierzadko na lodzie.

Wiek XVI uznany jest za narodziny golfa w formie zbliżonej do tej, jaką znamy dzisiaj. Pierwszy zapis o golfie pochodzi ze Szkocji. W roku 1457 król Szkocji James IV wydał edykt zabraniający gry w golfa swoim poddanym. Był to okres wojny z Anglią i król twierdził, że należy się wprawiać w strzelaniu z łuku, a nie marnować czas na gry i zabawy. Jednak, gdy nastał pokój łucznicy za pozwoleniem władz powrócili go swojej ulubionej gry. W piętnastym wieku szkocki parlament uznał golfa za Noble Art.., czyli szlachecką sztukę. Grał w nią nawet sam król James IV, uznany za pierwszego oficjalnego golfistę w historii. Pierwszą kobietą grającą w golfa odnotowaną w kronikach historycznych była królowa Szkocji Maria Stuart, która grała w golfa po raz pierwszy w 1567 roku. Tereny pomiędzy nadbrzeżami a polami uprawnymi były jak na tamte czasy idealnymi do gry. Na ukształtowanym przez naturę terenie dołki znajdowały się w niewielkiej odległości od siebie a jako green służyły równe i płaskie place.

Pierwsze podstawowe reguły gry w golfa opracowano w 1754 roku w The Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews w Szkocji. Sformułowano zasady wymiany piłki podczas gry, usuwania drobnych naturalnych przeszkód leżących w odległości nie większej niż długość kija. Nie wolno było grać piłką przeciwnika, ani też jej podnosić, chyba, że mogła dotknąć piłki innego gracza.

W 1786 roku grę zapoczątkowali w Ameryce Szkoccy oficerowie grając w nią w Nowym Jorku. W Południowej Karolinie założono nawet klub golfowy Soth Carolina Golf Club. Jednak pierwszym oficjalnym klubem Ameryki Północnej był klub założony w 1873 roku w Montrealu w Kanadzie. Rozwój golfa na tym kontynencie zawdzięczamy brytyjskiej polityce imperialnej, która miała miejsce w dziewiętnastym wieku. Rozprzestrzeniwszy się na wschód, założono kluby golfowe kolejno w Indiach, Calcutt'cie, Bombaju a ponadto w Nowej Zelandii, w 1885 roku w Południowej Afryce a w 1981 roku w Australii. W 1894 roku założono United States Golf Assocition jako organizację regulującą zasady gry w golfa w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Popularność golfa w Wielkiej Brytanii wzrosła dzięki wprowadzeniu dwóch turniejów golfowych. W 1860 roku w Szkocji w Prestwick Golf CLub odbył się pierwszy z nich - Open Championship, który później przekształcono w British Open natomiast w 1885 roku w Hoylake rozegrano drugi - Amateur Championship. Największymi i najbardziej prestiżowymi turniejami wielkoszlemowymi w Stanach Zjednoczonych są US Open, PGA Championship, Augusta Master. Dzisiaj wygrana któregoś z tych turniejów przynosi wielowiekową sławę.